
Wyjazd w Beskid Niski z Fundacją BEAR
- Kategorie Blog
- Data 17/05/2023
- Komentarze 0 komentarz
Aktywność fizyczna dla dzieci
W Fundacji NABU zajmujemy się nie tylko dbaniem o rozwój umysłowy dzieci – równie wielką wagę przykładamy do zapewnienia najmłodszym aktywności fizycznej. Korzystamy przy tym z przystępnych i ciekawych metod, aby połączyć ruch razem z dobrą zabawą i przyjemnym spędzaniem czasu. Wiemy, że odpowiedni rozwój fizyczny wiąże się z korzyściami zarówno zdrowotnymi, jak i psychicznymi.
Wyjazdy z dziećmi na łono natury...
Łączą ze sobą edukację, aktywność fizyczną oraz integrację społeczną. Tak właśnie spędziliśmy ostatnią sobotę kwietnia, kiedy to wspólnie z Fundacją BEAR wybraliśmy się na podróż bez szlaku po Beskidzie Niskim. Oprócz samego zamiaru odbycia podróży przyświecał nam również cel naukowy – zapoznanie się z progiem karpackim. Jest to gwałtowny spadek wzgórz ku dolinom, któremu towarzyszą liczne wychodnie skalne: groty, jaskinie, zapadliska, gołoborza, wodospady na potokach, grzyby i labirynty skalne.

Wycieczki terenowe
Punktem startowym naszej wycieczki były łąki dookoła malowniczej miejscowości o nazwie Pielgrzymka. Od razu dało się odczuć, że będzie to szczęśliwy dzień – już na samym początku dostrzegliśmy spacerującą rodzinę dzików. Po krótkich przygotowaniach rozpoczęliśmy nasze podejście do progu gór należącego do pasma Magury Wątkowskiej. Prowadzeni czujnym okiem naszego przewodnika wspinaliśmy się z biegiem potoku Pachnączka, odkrywając po drodze wiele przyrodniczych ciekawostek – pływające salamandry, wodospady i kaskady. Spróbowaliśmy również kanioningu, przeciskając się przez formacje skalne wzdłuż koryta.


Kolejnym etapem naszej wycieczki była góra zamkowa, na której mieliśmy okazję podziwiać liczne skałki oraz tzw. zamczysko, czyli grodzisko z IX-XII wieku. Znajdują się tam resztki murów, studnie i przekopane wały. Naszemu przejściu ciągle towarzyszyły piękne formacje skalne piaskowca, ukształtowanego w magiczne formy dzięki erozji. Od czasu do czasu udawało się też ujrzeć majestatyczny szczyt góry Świerzowa. Schodząc ku dolinie potoku Szczawa przeszliśmy grzędą skalną z wystającymi skałami pokrytymi mchami i porostami. Znaleźliśmy również owianą legendami skałę Janosika, z której rozpościerał się bajeczny widok.



A przed powrotem do Jasła
Po zejściu do doliny zorganizowaliśmy przerwę na odpoczynek przy wodospadzie, któremu towarzyszyło ognisko i pyszne, pieczone kiełbaski. Następnie udaliśmy się leśną drogą do wiaty turystycznej w Mrukowej, a wkrótce potem wyjechaliśmy autokarem w kierunku grodziska Walik w Brzezowej. Po krótkim spacerze pięknym pejzażowym grzbietem dotarliśmy do wysokiej na 25m wieży widokowej na górze Desznickiej, z której podziwialiśmy otaczające nas malownicze krajobrazy. Wyjazd zakończyło zejście ku dolinie potoku Ryjak i powrót do Jasła wraz z zachodem słońca.


Dziękujemy!
Fundacji BEAR oraz wszystkim uczestnikom wycieczki za fantastyczny dzień w świetnym towarzystwie! Nasza ekspedycja była znakomitą okazją, by pokazać najmłodszym w jak ciekawy sposób można aktywnie spędzać czas – łącząc przyjemne z pożytecznym. Zachęcamy do obserwowania naszych mediów społecznościowych, aby otrzymywać informacje o przyszłych wyjazdach, na które serdecznie zapraszamy.














Może Ci się spodobać

Poznajcie Nabusia!

Pomoc dla Ukrainy
