Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
- Kategorie Blog
- Data 31/05/2023
- Komentarze 0 komentarz
Zdrowie psychiczne to podstawa
Obiecaliśmy, że wrócimy do Was z problemem, który szczególnie nas martwi. Zdrowie psychiczne to temat niezwykle aktualny, ponieważ dotyka coraz większą liczbę dzieci i młodzieży. Choć powstaje wiele inicjatyw i kampanii to wciąż jest on ignorowany i lekceważony. Niestety dla wielu to temat tabu, o którym trudno jest rozmawiać. Dlatego ważne jest, aby rodzice, nauczyciele i inni dorośli w życiu dziecka, byli uważni na jego zachowanie i umiejętności radzenia sobie z emocjami.
Pamiętajmy o dzieciach
Żyjemy w trudnych czasach. Pandemia COVID-19 miała znaczny wpływ na zdrowie psychiczne ludzi na całym świecie. Wszyscy doświadczyli niepewności i obaw związanych z chorobą, izolacją społeczną, utratą pracy i zmianami stylu życia. To prowadziło do stresu i problemów psychicznych. Następnie doszło do agresji rosyjskiej na państwo ukraińskie. Po raz kolejny zatrzymał się cały świat. Wszyscy jednoczyliśmy się z Ukraińskimi braćmi i wspólnie przeżywaliśmy niepokój, jaki zapanował na świecie. Do tego pojawiły się problemy gospodarcze w kraju i inflacja, która odbija się na rodzinach i generuje nowe zmartwienia. Dorośli często nie zdają sobie sprawy, że problemy, które ich dotyczą, również odczuwają dzieci.
Pomoc psychologiczna i zdrowie psychiczne dla dzieci
Opiekunowie, rodzice i nauczyciele nie powinni bagatelizować oznak niepokoju u dziecka, a dawać dzieciom przestrzeń do wyrażania swoich opinii i rozmowy o obawach, a w wyjątkowych sytuacjach kierować je do specjalisty, oferującego pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Oczywiście wpływ pojawiający się problemów na psychikę dzieci i młodzieży nie zawsze przejawia się aż tak drastycznie. Jest on bardzo indywidualny i przybiera różne formy — począwszy od utrzymującego się przez dłuższy czas gorszego samopoczucia, poprzez mniejsze lub większe problemy w relacjach z innymi, lub nauką, aż po wystąpienie objawów lęku, depresji czy też innego rodzaju zaburzeń zdrowia psychicznego.
Dlatego ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy psychiatrzy odnotowali częstsze występowanie depresji, stanów lękowych, zaburzeń nerwicowych, problemów ze snem i apetytem, a także zespołu stresu pourazowego (PTSD) wśród dzieci i młodzieży. Zdrowie psychiczne u dzieci jest równie ważne, jak ich zdrowie fizyczne. Dzieci, które mają zdrowe i stabilne emocje, są w stanie lepiej radzić sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi życie, a także lepiej funkcjonują w szkole i w relacjach z innymi.
Problemy z samoakceptacją
Zdolność samoakceptacji i rozwiązywania problemów sprawia, że dziecko będzie lepiej radzić sobie z wyzwaniami w dorosłym życiu. Troska o zdrowie psychiczne jest ważna na każdym etapie rozwoju. Jako rodzice i opiekunowie, możemy pomóc dzieciom w utrzymaniu dobrego zdrowia psychicznego poprzez proste, codzienne działania. Jednym z najważniejszych sposobów jest zapewnienie dziecku miłości, wsparcia i zrozumienia. Dzieci potrzebują poczucia, że są kochane i akceptowane, bez względu na to, co się dzieje wokół nich.
Każde dziecko jest inne...
i jego rozwój nie przebiega ściśle według książkowego wzorca.
Warto nauczyć dzieci jak radzić sobie ze stresem, na przykład poprzez techniki relaksacyjne, takich jak medytacja, joga czy ćwiczenia oddechowe. Dzieci powinny też wiedzieć, że nie muszą radzić sobie z emocjami same, a zawsze mogą szukać wsparcia u rodziców lub innych zaufanych dorosłych. Dorośli mają wpływ na to, jak dziecko widzi życie i siebie. Na nic zdadzą się Twoje moralizatorskie rozmowy, że trzeba być szczerym, jeśli sam nie potrafisz zdobyć się na szczerość. Spędzając czas z dzieckiem, np. podczas zabawy albo rozmowy, budujecie silną więź i zaufanie do siebie. Rodzice powinni słuchać dziecka, dawać mu przestrzeń do wyrażania swoich myśli i uczyć, a także pomagać radzić sobie z trudnymi emocjami, takimi jak gniew, strach czy smutek.
Uczucia dzieci są ważne
Dzieci powinny wiedzieć, że ich uczucia są ważne i że mogą je wyrażać w sposób bezpieczny i pozytywny.
Odpowiednia, zdrowa relacja z dorosłymi sprawi, że dużo łatwiej zauważysz sygnały, które mogą wskazywać na problemy z emocjami u dziecka. Jedno jest pewne: żadnej istotnej zmiany w zachowaniu dziecka ani innych niepokojących sygnałów, jakie mogą świadczyć o przeżywanych przez niego problemach, nie można zlekceważyć!
Potrzeby dzieci
Narastające potrzeby związane z dobrostanem psychicznym dzieci i młodzieży zwraca uwagę Polska Akcja Humanitarna, która przygotowała specjalną edycję programu „PAJACYK”. Nowa odsłona Pajacyka — Pomoc Psychospołeczna to program wsparcia psychospołecznego dla dzieci i młodzieży w kryzysie. Ich celem jest zapewnienie pomocy specjalistów oraz rozwój umiejętności życiowych, społecznych i zainteresowań.
Nasza Fundacja NABU w Jaśle również dołączyła do programu PAJACYK. Razem organizujemy warsztaty, grupy wsparcia, terapie oraz ciekawe zajęcia. Stawiamy na naukę przez zabawę, kreatywność oraz ruch. Regularna aktywność fizyczna jest ważna dla zdrowia psychicznego dzieci. Może pomóc w zmniejszeniu poziomu stresu, poprawić nastrój oraz ogólną kondycję fizyczną i zdrowie. Dzieci powinny mieć możliwość biegania, skakania, pływania czy grania w gry, podczas których dochodzi do interakcji z rówieśnikami. Prowadzimy także działania, które uświadamiają społeczność o rosnących problemach zdrowia psychicznego dzieci. Wiemy, że każdy styka się w życiu z trudnościami — i dlatego i my staramy się pomóc je rozwiązać.