
Dzień otwarty w Stajni Huzar — Ośrodku Jazdy Konnej w Jaśle
- Kategorie Blog
- Data 29/03/2023
- Komentarze 0 komentarz

Aktywne spędzanie czasu z Fundacją NABU
Niedzielne popołudnie 26 marca było doskonałą okazją dla wszystkich miłośników zwierząt z Jasła i okolic na odwiedzenie lokalnej Stajni Huzar i skorzystanie z mnóstwa atrakcji, które dla przybyłych gości przygotowali właściciele ośrodka jeździeckiego.
Konie to zwierzęta, których udział w życiu ludzi ma znaczenie wręcz historyczne — nie tylko brały udział w bitwach, ale również pomogły w rozwoju rolnictwa czy przemysłu. Dawniej konie stanowiły kluczowy środek transportu, a ich udomowienie było przełomem w rozwoju cywilizacyjnym. Dziś wciąż odgrywają znaczącą rolę w życiu człowieka, jednak używane są głównie w celach rekreacyjnych, sportowych i zdrowotnych na przykład w hipoterapii, mającej szczególne znaczenie dla zdrowia osób niepełnosprawnych. Spacer na koniu to wiele przyjemnych wrażeń, które wpływają na psychikę zarówno dziecka, jak i dorosłego. Nie jest tajemnicą, że obcowanie z końmi ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, o czym osobiście mogli przekonać się goście, którzy licznie przybyli na dzień otwarty stajni Huzar.
Aktywności na świeżym powietrzu dla dzieci
W naszej Fundacji Nabu doskonale wiemy, że dzieci uwielbiają konie, dlatego z przyjemnością skorzystaliśmy z zaproszenia Ośrodka Jazdy Konnej w Jaśle. Była to dla nas doskonała okazja do chwili odpoczynku na świeżym powietrzu i możliwości obcowania z tymi pięknymi zwierzętami.

Niedzielne popołudnie spędziliśmy na zielonych terenach ośrodka Jazdy Konnej “Huzar”, który jest położony na malowniczych łąkach zlokalizowanych na obrzeżach miasta Jasła przy ulicy Kaczorowy 41. W ośrodku zamieszkują konie różnych ras. Choć większość stanowią konie rasy małopolskiej, właściciele są również miłośnikami koni rasy huculskiej, quarter horse czy półszlachetnej krwi i dla nich również znalazło się miejsce w stajniach Huzara. Wszystkie konie przygotowane są do jazdy pod okiem wyspecjalizowanych i licencjonowanych instruktorów, sprawiając, że jest to miejsce idealne zarówno dla początkujących, jak i również zaawansowanych jeźdźców. Ponieważ na terenie ośrodka znajduje się kryta ujeżdżalnia, jazdy konne mogą odbywać się niezależnie od pogody. Ośrodek organizuję również imprezy i spotkania integracyjne, pokazy kawaleryjskie oraz ogniska i kuligi. Z tym, jak wygląda ośrodek, praca w nim, mieszkające tam konie oraz inne zwierzęta mogliśmy przekonać się podczas dnia otwartego. Była to również okazja do osobistego poznania jeźdźców i instruktorów, dla których ośrodek jest drugim domem. Wśród gości byli zarówno dzieci, jak i dorośli, profesjonaliści i amatorzy — zgromadzili się wszyscy, których łączy wspólna miłość do koni.
Dzięki uprzejmości właścicieli mogliśmy zobaczyć różne rasy koni, które mieszkają w ośrodku, obejrzeć pokazy konne czy skoki przez przeszkody. Wzięliśmy udział w specjalnym oprowadzaniu po obiekcie, podczas którego członkowie Huzuarowej rodzinny opowiadali nam różne historie i anegdotki z życia stajni i ich podopiecznych.

Praktyczne zajęcia dla dzieci
Właściciele przygotowali także specjalne zajęcia praktyczne, podczas których dzieci mogły nauczyć się czyszczenia czy siodłania koni. Oczywiście nie mogło zabraknąć największej frajdy dla naszych dzieciaków, czyli oprowadzania na grzbiecie kucyków, przejażdżki na koniach czy przejazdów bryczką. Na zmęczonych czekała kawa, herbata, pyszne ciacho oraz kiełbaski ufundowane przez właścicieli ośrodka.
Dzień otwarty stajni Huzar był nie tylko szansą na poznanie systemu pracy takiego obiektu, ale również możliwością postawienia pierwszych kroków w jeździectwie i rozbudzeniu w sobie nowej pasji. Zwierzęta to doskonały kompan do pobudzania kreatywności dzieci i ich prawidłowego rozwoju. Psychologowie jednogłośnie twierdzą, że kontakt ze zwierzętami sprawia, że dziecko szybciej wchodzi w świat uczuć, emocji oraz uczy się odpowiedzialności. My również doskonale o tym wiemy, dlatego nasza wizyta w stajni była idealną okazją pielęgnowania miłości do natury, lekcją szacunku i empatii, a także chwili odpoczynku od nauki i codzienności.

Może Ci się spodobać

Poznajcie Nabusia!

Pomoc dla Ukrainy
