Kreatywność to podstawa!
- Kategorie Blog
- Data 13/02/2023
- Komentarze 0 komentarz
Kurs Robotyki i Programowania w Jaśle...
…to świetne, rozwijające zajęcia, ale nie zapomnijmy o tym, że nawet najściślejsze umysły potrzebują sporej dawki kreatywności w swoich działaniach.
Słowo kreatywność wywodzi się z łaciny. Łaciński termin create ma z kolei swoje odpowiedniki w języku angielskim – creator – twórca oraz creative – twórczy. To, co łączy wszystkich wielkich twórców tego świata to właśnie kreatywność.
Czym jest kreatywność?
To my ludzie, jesteśmy źródłem wszelkich innowacji. Wszystko, co znamy, każdy wynalazek i przedmiot powstał dzięki pomysłom pewnych ludzi-mniej lub bardziej znanych. Tu jednak pojawia się nam słowo klucz – pomysł. Kreatywność to jedna z wiodących umiejętności przyszłości. Według rankingu Światowego Forum Ekonomicznego to właśnie ona będzie jedną z 10 najistotniejszych kompetencji w 2025 roku. Kształtowanie i pielęgnacja kreatywności to niekwestionowana inwestycja w przyszłość.
Gdyby Charles Babbage nie wynalazł komputera, Joseph Licklider nie zapoczątkowałby tworzenia sieci internetowej, a ja nie miałabym gdzie napisać tekstu.
Współczesny świat rozwija się w intensywnym tempie i nie pozostawia innego wyboru jak tylko dostosować się do panujących wymagań. Niekwestionowanym elementem, który pomaga odnaleźć się w tym wyścigu, jest kreatywność. Jej efektem mogą być nieszablonowe pomysły, potrzebne zarówno artystom, architektom, jak również prawnikom, naukowcom czy programistom.
Dlaczego kreatywność jest ważna?
Dzięki kreatywności nabieramy większej pewności siebie, umiejętności krytycznego myślenia, czy zdolności do sprawnego rozwiązywania problemów. Dlatego tak ważne jest, by już od najmłodszych lat uczestniczyć w kursach czy zajęciach, które zaowocują w dorosłym życiu. Dzieci w naturalny sposób pozwalają sobie na swobodne odkrywanie innowacyjnych rozwiązań i pomysłów, mają głowy otwarte na świat. Pozbawione są schematycznych zachowań, z których znani są dorośli. Kreatywność pomoże dzieciom w rozwiązywaniu problemów, radzeniu sobie ze zmianami i ograniczeniami. To sposób na ucieczkę myślami od problemów, które-jak zapominają dorośli-dotykają również dzieciaki.
Kreatywność jest ogromnie istotnym aspektem rozwoju człowieka, dlatego tak ważne jest, by pobudzać ją już od najmłodszych lat. Jako fundacja NABU jesteśmy o tym przekonani, dlatego w ofercie naszych zajęć znajdują się m.in. warsztaty DIY, podczas których będziemy skupiać się na rozwijaniu zdolności manualnych i wspieraniu pomysłowości naszych uczestników. Chcemy dać im możliwość spędzenia czasu w twórczy, interesujący i nietuzinkowy sposób, który z pewnością przyniesie owoce w przyszłości.
W aktualnej rzeczywistości mamy nagromadzenie negatywnych emocji. Dotyka to szczególnie dzieci z Ukrainy, którym wojna odebrała wszystko, co bliskie: codzienne zabawy, lubiane bajki, chwilę radości pełne dziecięcego śmiechu i poczucie bezpieczeństwa. Ich mały świat stanął na głowie.
Kreatywne zajęcia dla dzieci...
… , które organizuje nasza fundacja w Jaśle to również szansa dla najmłodszych obywateli Ukrainy, którzy w ucieczce przed wojną, osiedlili się w naszych okolicach. Warsztaty przygotowane dla dzieciaków nie tylko pomogą im w odkryciu pokładów własnej kreatywności, ale także w odnalezieniu się w trudnej dla nich rzeczywistości.
Pomoc dzieciom, których dotknęła wojna to nie tylko wsparcie z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, niezbędnej uchodźcom z Ukrainy. To także kreatywne zajęcia, które dają możliwość zminimalizowania traumy, jaką dostarczyła im wojna na Ukrainie.
Poprzez kreatywną zabawę dzieci mogą uczyć się cierpliwości i pokory, rozwinąć się manualnie i intelektualnie, a także uciec od trudnej codzienności, która przytłacza również tych najmłodszych. Grupowe warsztaty kreatywne to także doskonała alternatywa dla szkodliwego dla dzieci komputera. To szansa na spróbowanie nowych, niekonwencjonalnych zajęć, które kiedyś zaowocują w przyszłym życiu, a może nawet przerodzą się w pasję.
Dlatego, jeśli lepienie z gliny, składanie orgiami, tworzenie świeczek, mydełek, slime’ów, ozdób choinkowych, kul do kąpieli czy biżuterii z żywicy i muliny brzmi dla ciebie zachęcająco – zapraszamy na nasze zajęcia! Może i w Twoim dziecku obudzi się kolejny Stave Jobs, Albert Einstein czy Pablo Picasso.